Badges - waga

Badges to emblemat ,plakietka z metalu ,w wiekach dawnych zwykle z cyny. Była oznaką przynależności do jakiejś grupy czy organizacji. Przyszywano ją do ubrania (plakietki świeckie) lub do czapki albo kapelusza (plakietki pielgrzymie).

Świeckie plakietki były symbolem przynależności do grupy, organizacji lub elementem liverii. Plakietki pielgrzymie przyszywano po odbyciu podróży do jednego z wielu sanktuariów na terenie średniowiecznej Europy albo Ziemi Świętej.

Badges justycji wykonany został na podstawie wagi z obrazu Carla Crivellego. Zaś sama waga jest tu przedstawieniem sprawiedliwości, uczciwości sadu i równości.

Kolczyk z perłą

Złote kolczyki z perłami hodowlanymi i granatami w szlifie rozetowym, nawiązujące do stylistyki z II poł. XVII w.

Pierścień z ametystem

Pierścień złoty z ametystem wzorowany na XV wiecznych pierścieniach francuskich.

Pierścień Bożogrobców

Pierścień ten powstał na zlecenie członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie zwanych Bożogrobcami.

Wzorowałam się na oryginalnym pierścieniu Adama Ignacego Komorowskiego herbu Korczak (1699-1759) arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski. Krzyż jerozolimski to jeden z najstarszych symboli chrześcijan w Ziemi Świętej. Oznacza 5 ran Jezusa, druga interpretacja to cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż).

Dziś stosowany jako oficjalny znak Kustodii Ziemi Świętej i Zakonu Bożogrobców. Po bokach pierścienia znajdują się muszle-symbole św.Jakuba i pielgrzymujących do Jerozolimy oraz hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostella poświęconemu temu świętemu.

Guz

Guz (staropol. pągwica) to kolista lub gruszkowata zapinka stroju. Guzy kontuszowe zwano knaflami zaś guzy podłużne w formie kołeczków nazywano hetkami lub knebelkami. Guzy nosiła szlachta a także mieszczaństwo .Krakowscy mieszczanie Mikołaj Witkowski (1647)i Gabriel Gładzikowicz (1678) [daty spisów majątkowych] mieli guzy złote z diamentami, rubinami, turkusami oraz guzy tureckiej roboty z rubinami. Ceny tych guzów dochodziły do 100 złp (podłóg cen barokowych) co znacznie przekraczało koszt odzienia na którym je umieszczano. Dla porównania 12 sztuk złotych guzów z rubinkami kosztowało 35 złp.

Guzy typowe produkowano ze złota ,srebra często złoconego ,z cyny, kamieni szlachetnych i bursztynu. Dekorowano je rytowaniem ,niellem zwanym szmelcem (szmalcem) ,emalią i kamieniami. Istniały też guzy filigranowe zdobione granulacją. Guzy artystyczne - elitarne sprzedawano pojedynczo i osiągały wysokie ceny ,typowe sprzedawano naszyte na kartę po osiemnaście sztuk.